+90(216) 661-3018 +90(216) 661-3081

Dış Cephe Mantolama Faydalımıdır? Fugalı Mantolama Ve Kaplama

Dış cephe mantolama, fugalı kaplama, fugalı mantolama faydalı mıdır, ısı yalıtımı sağlar mı ve mantolama detayları ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

Dış Cephe Mantolama Faydalımıdır?

Dış Cephe Mantolama Faydalımıdır?

Mantolama, yapıları oluşturan malzemelerin ısı iletkenliğiden dolayı binalarda oluşan ısı kaybını önlemek amaçlı yapılmaltadır.

Yapıların iç cephelerinden de mantolama yapılsada kat aralarında ısı köprüleri oluşacağından doğru uygulama binanın dışından yapılan ve tüm binaya yapılan uygulamardır.

Mantolamada kullanacağınız malzemelerin bulunduğunuz bölgenin iklim şartlarına göre doğru kalınlıkta seçilmesi azemi önem arz etmektedir.

Kullanılcak malzemenin kalınlığı ile doğru orantıda yalıtım elde edilecektir.Seçilecek malzemlerin TSE825 Binalarda Isı Yalıtım Kuralları Standartı' na uyugun malzemeler tercih ediniz.

Isı yalıtımı ile düşün ısınma ve suğutma giderleriniz aile bütçesine, daha kullanılan enerji kaynakları ile daha az karbonmonoksit salınımı ile çevre kirliliğinin azalmasına ve azalan enerji ihtiyacı ile ülke ekonomisine varan faydaları bulunmaktadır.

Mantolamada dikkat edilmesi gereken ilk ve en önemli hususlardan biri yapınızın bulunduğu bölgenin iklim şartlarına uygun kalınlıkta mantolama seçmenizdir. unutmayınız kullancağınız malzemenin kalınlığı ile doğru oranlı ısı yalıtımı elde edeceksiniz. 

Klasik mantolamada kullanılcak olcan straforun haricinde gerekli olan malzemeler dubel, mantolama filesi, yalıtım sıvası, dekoratif sıva, astar ve boyadır. 

Klasik mantolamada kullanıck malzemelerin metrakare tüketim miktarları aşağıdaki gibidir;

Isı Yalıtımı Levhası (5cm) 1,00 M2 0,2 Paket
Yapıştırma Harcı 4,5 Kg 0,18 Torba
Sıva Harcı 5,00 Kg 0,2 Torba
Dekoratif Mineral Sıva 3,00 Kg 0,12 Torba
Sıva Filesi 1,1 M2 0,02 Top
Plastik Dübel 6,00 Adet 0,012 Paket
Fileli Köşe Profili 0,25 M.Tül 0,1 Boy

Klasik mantolamanın yanı sıra alternatif malzemeler mevcuttur bunlar hazır mantolama plakalarıdır.fiyasada  fugalı kaplama diye tabir edilmektedir.Fuagalı kaplamalar strafor kütüklerinin istenilen ebat ve şekillerde kesildikten sonra akrilik emülsiyon esaslı sıva ile kaplanıp kullanıma hazır hale gelmektedir.Fugalı kaplamalar dubel , file vs gibi başka malzeme kullanımı gerektirmez. İsteğe bağlı dubel kullanılabilir.

Uygulaması kolay ve hızlıdır. Yüksek yalıtım değerine sahiptir. Binanıza yalıtımın yanısıra mimari değer katar.

dubel kullanılmaması ile binanızda delmenize gerek kalmaz sıva ve dekoratif gerektirmeyen yapısı ile binanıza ek yük bindirmez.

Modeller için Fugalı Kaplama Sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

Bir sonraki makalemiz olan Dış Cephe Mantolama Nasıl Yapılır? başlıklı konuda Dış Cephe Mantolama Nasıl Yapılır? hakkında bilgiler verilmektedir. Dilerseniz bu makalemizide inceleyebilirsiniz.

05.02.2017(Güncelleme)
3108
0
5 - 1/5

Görüş ve Öneri Bildirin, Yorum Yapın
Fotoğraf
 
Gönderileriniz; hakaret, kötü söz ve yasa dışı söylemler olmamalıdır. Aksi halde sistem, otomatik olarak silecektir.