+90(216) 661-3018 +90(216) 661-3081

Mantolama Uygulama Detayları, Mantolamada Yapılırken Dikkat

Mantolama yapılırken dikkat edilecek hususlar, fugalı kaplama yapılırken dikkat edilmesi gerekenler ve mantolama detayları yer almaktadır.

Mantolama Yapılırken Dikkat Edilecek Hususlar

Cephelerde yapılacak olan kara sıva yatay ve düşey terazisinde ve gönyesinde olmalıdır. 

 

Bu uygulamayı gerçekleştirebilmek için cephelere mastar aralığında yatay ve düşey terazisinde ve gönyesinde ano çekilir ve anolar arası boşluklar doldurularak uygulama tamamlanmalıdır.

Köşelerde ve merkezlerde ise ip çekilerek uygulama yapılacak alanlar aynı hizaya getirilir. Brüt beton yüzeylere astar sürülür. ( iç ve dış cephede )

 

EPS levhalar  yapıştırma yolu ile şaşırtmalı olarak cepheye tutturulur.

Cepheye yapıştırma işleminde uzun mastarlar kullanılması levha yüzeylerinin bitişleri aynı hizada olması açısından önemlidir. Böylelikle levhaların ortasında veya kenarlarında içe veya dışa doğru şişme, kırılma ve bunun gibi bozukluklar olmayacaktır.

Metrekareye 6 adet gelecek şekilde dübel takılır.

Tüm köşelere fileli köşe profili konulmalıdır.

160 gramlık sıva filesi 10 cm binili olacak şekilde ısı izolasyonu sıva harcı ile cepheye tutturulacaktır. Daha sonra 2.kat sıva yapılacak onun da üzerine mineral kaplama ( dekoratif sıva ) yapılarak yüzey boyaya hazır hale getirilir.

Hazırlanan yüzey; sıva - dekoratif sıva artıkları, çapaklar ve bunun gibi inşaat pisliklerinden temizlenir. Boya uygulaması yapılarak  (en az 2 kat) işlem sonlandırılır.

 

Görsel uygulamaların yapımında dikkat edilmesi gerekenler;

 

Söve, kat silmesi, denizlikler yine terazi ve mastar kullanılarak, pencere merkezleri, balkon ve cephe köşeleri ile cephelerde bulunan dekoratif amaçlı görsel kabartma, süsleme, çıkmalar, uygulama yapılan tüm alanlar aynı hizada terazisinde ve gönyesinde olmalıdır böylece bütünlük sağlayacak ve farklı bölgelerde ki aynı uygulamalar değişiklik göstermeyecektir. Ek yerleri tamir harcı ile düzeltilip dekoratif uygulanması ve boyanması ile işlem tamamlanacaktır.

Bir sonraki makalemiz olan Dış Cephe Mantolama Nasıl Yapılır? başlıklı konuda Dış Cephe Mantolama Nasıl Yapılır? hakkında bilgiler verilmektedir. Dilerseniz bu makalemizide inceleyebilirsiniz.

01.01.1970(Güncelleme)
2256
1
5 - 1/5

Görüş ve Öneri Bildirin, Yorum Yapın
Fotoğraf
 
Gönderileriniz; hakaret, kötü söz ve yasa dışı söylemler olmamalıdır. Aksi halde sistem, otomatik olarak silecektir.
Banu
Banu
12 Şubat 2019 - 17:03

Faydalı bir yazı olmuş. Emeğinize sağlık.https://www.ustamgeliyor.com/